Quantcast
Channel: Számlázz.hu blog
Viewing all 237 articles
Browse latest View live

Fodrászok, kozmetikusok, szépség-iparosok: nem kell online kassza, van alternatíva!

$
0
0
Az online kasszákról szóló viharban könnyű elfelejteni, hogy létezik valódi alternatíva. Pedig a profi szakembereknek, akik ráadásul mikrovállalkozók is, nemcsak a fésűvel és az ollóval kell profin bánniuk, hanem a céges adminisztrációjukkal is épp annyira. Törvényileg előírt kényszermegoldások helyett igenis megéri költséghatékony alternatívát találni, főleg, ha létezik ilyen.

A szépségipar vezető magazinja, a Beauty Forum kért fel minket egy összefoglaló megírására, a jó hírt (és a cikket) pedig itt is közöljük: fodrászok, kozmetikusok, szépség-iparosok, van megoldás, online számlázóval szabályosan kiváltható az online pénztárgép!


A kiskapu első számú alapfeltételét maga a szabályozás biztosítja: a nyugtaadás nemcsak online kassza használatával, hanem számla kiállításával is kiváltható. Ha a pénztárgép használata helyett a számlaadás mellett döntesz, kassza helyett egyetlen online felhasználói fiókra egyszerűsödik a dolgod – amelyet akár egy több munkatársad által használt, közös számítógépen is elérhetsz. Ha a könyvelőddel való konzultáció után (!) emellett a megoldás mellett döntesz, erre a három dologra mindenképp oda kell figyelned:
  1. Vevő neve, címe: A vevőd nevét és címét mindenképp fel kell tüntetned minden kiállított számlán, különben nem szabályos, és megbüntetnek, tehát minden vendéged adatait el kell kérned a számlázáshoz. (Ennek további előnyeiről olvasd el Jenőfi Réka személyes tapasztalatát a cikk végén!) Könnyebbséget jelent, hogy az online számlázórendszerben a vevőadatokat tároljuk, így visszajáró vendégeidnek nem kell minden alkalommal bediktálniuk az adataikat. Mivel a törvény nem kötelez arra, hogy utánajárj a vevő által megadott adatok hitelességének, ezeket nem is kell ellenőrizned. Ha például ellenőr érkezik, és bemond egy nyilvánvalóan kamu nevet, kiállíthatod a számlát, és szabályosan jártál el. Arra figyelj csak, hogy ha valaki egyáltalán nem hajlandó megadni az adatait, akkor nem írhatsz be olyat, hogy „ismeretlen vevő”, vagy „nincs adat”, tehát a szolgáltatás megkezdése előtt tisztáznod kell a vendégeddel, hogy a számlaadáshoz szükséged lesz a nevére és a címére. Ha ez nem oké neki, inkább ne vágd le a haját.
  2. Adatszolgáltatás: Havi rendszerességgel - 2015 elejétől változott a szabály, már nem hetente, hanem havonta - adatot kell szolgáltatnod a NAV felé az általad kiállított számlákról. Ezeket "a számla kibocsátásának keltét alapul véve naponkénti bontásban, havonta, a tárgyhónapot követő hónap 15. napjáig, elektronikus úton kell megküldeni az állami adóhatóságnak." Megint egy nagyszerű hír, hogy például a Számlázz.hu használata esetén adhatsz a könyvelődnek csak olvasói hozzáférést, tehát a teljes adatszolgáltatást rá is bízhatod, neked ezzel nem kell foglalkoznod.
  3. Számlázóprogram bejelentése: Rengetegféle számlázószoftver megfelel a célnak, de bármelyiket is választod, a program használatát mindenképp be kell jelentened a NAV-nak. A "bejelentő program" becsületes neve ÁNYK, és nem csupán a számlázóprogram bejelentésére szolgál, de minden egyéb adóbevallást is ezen keresztül lehet (elektronikusan) benyújtani az adóhatóságnak. Az ÁNYK-t a könyvelők profi módon, napi rendszerességgel használják: azt javasoljuk, hogy a bejelentési kötelezettség teljesítését megint csak bízd a könyvelőre. (Ha nincs még könyvelőd, itt még a jó könyvelő kiválasztására vonatkozó tanácsokkal is szolgálunk.)

Mire figyeljünk?

Ha úgy érzed, hogy ezeket a feltételeket könnyebben tudod teljesíteni, mint amik az online kasszával járnak, és számodra valóban megfelelő alternatíva az online számlázás, akkor tájékozódj az interneten, melyik számlázóprogram felelne meg leginkább az igényeidnek. Az alábbi szempontok segítenek: mit is kell tudni az online számlázóprogramokról?

  • Egyszerű: regisztráció után bármikor, bárhonnan, könnyedén használható. Nem vagy egy konkrét számítógéphez kötve, ahova telepítettél egy programot, hanem a saját adataiddal bejelentkezve bármilyen internetes adatkapcsolattal rendelkező gépről kiállíthatsz számlát. Bármely számlázó, amelyik megfelelően egyszerű, és számodra jól kezelhető felületet biztosít, megfelel a célnak.
  • Jogszabálykövető: Vannak olyan számlázók, amelyek naprakészen lekövetik a törvényi változásokat, tehát használatukkal a NAV is elégedett lesz az általad kiállított papírokkal. 
  • Biztonságos: nem kell adatvesztéstől tartanod, hiszen az online programok többsége felhőben tárolja az adatokat, ezzel biztosítva a biztonságos és állandó hozzáférhetőséget.
  • Ingyenes számlakiállítás: a felhasználói igények szerint többféle szolgáltatási csomagot alakítanak ki a szoftverek fejlesztői. A Számlázz.hu esetében például az alapcsomag ingyenes, ez korlátlan számú papírszámla kiállítását teszi lehetővé. De vannak olyan szolgáltatási csomagok, amelyek elektronikus számla kiállítására is lehetőséget adnak, ami nemcsak neked jelent hatalmas könnyebbséget, de még a vendégeid is hálásak lesznek a papírmentes ügyintézésért. Az elektronikus számlázás (nálunk meglepően alacsony darabáron) semmivel sem bonyolultabb, mint a papírszámlák kiállítása, csak egy szerződés, és a megfelelő díjcsomag kiválasztása szükséges hozzá – érdemes itt is figyelni az ár-érték arányra, vannak nagyon kedvező díjszabású megoldások a piacon.

A számlázással, és az online számlázó használatával tehát nemcsak az online kassza mizériától szabadulhatsz meg teljesen szabályosan: az általad választott számlázóprogram segítségével, az adminisztrációd könnyedebbé tételével friss, mai, innovatív szolgáltatóvá válhatsz meglévő, és leendő vevőid szemében.


Jenőfi Réka, a Beauty Lab szalon tulajdonosa, kozmetikus - emellett tapasztalt Számlázz.hu-felhasználó. A Beauty Forum hasábjain ő is megosztotta tapasztalatait:

"Én sem akartam pénztárgépet venni, mert úgy gondoltam, azt a pénzt inkább képzésre, anyagra, eszközökre költöm. Addig kerestem, míg rátaláltam az áthidaló megoldásra, a számlázó programra. Másfél éve használom a Számlázz.hu programját. A NAV már volt nálam ellenőrzésen és mindent rendben talált. Egyre kell odafigyelni, a vendégeket előre- a szalonban táblán, szóban, illetve még a honlapon is érdemes- tájékoztatni kell arról, hogy a nevét, címét el fogjuk kérni. Egy profi szakember egyébként is vezet vendégnyilvántartást, ezt - ha eddig nem szerepelt benne- mostantól csak ki kell egészíteni a címmel, és kész.  A számlát kb. fél perc alatt ki lehet állítani. Az e-számla lehetőséggel nincs papírozás, a havi jelentés a készen letölthető file-lal tényleg két perc, a könyvelőm pedig maga tölti le a havi számlákat a könyvelésbe. A vendégek meg csak néznek, hogy milyen profi rendszerem van… Kell ennél több? Nem érdemes lázadni olyan ellen, ami ellen nem igazán lehet. Inkább meg kell keresni azt a lehetőséget, amivel a legjobban tudunk kijönni ebből a helyzetből."


További információért az online kassza kiváltásáról és a számlázóprogramok használatáról kattints korábbi összefoglalónkra (Pénztárgép helyett számlakibocsátás: gyakorlati útmutató), ha pedig konkrét kérdésed lenne, gyere, beszélgessünk a Számlázz.hu Facebook-oldalán!


Nincs még számlakibocsátó fiókod? Regisztrálj magadnak itt!


Változik a szabályozás - a Számlázz.hu-sok mindebből semmit nem éreznek

$
0
0
Szeretnéd, ha rád még zivatarban is sütne a nap? Ezt sajnos nem tudjuk megoldani, de nem is ezért fordultál hozzánk.

Hanem egy gyors, egyszerű és biztonságos számlázási megoldásért.

Mit jelent a biztonság?
Többek között azt, hogy ha változnak is a törvényi előírások, a te számlázási folyamataid szabályosak maradjanak, méghozzá állandóan.


Ez az, amit a MostSzámlázz-ban úgy neveztünk el, hogy NAV-álló. Változhatnak a számlázási kötelezettségekre vonatkozó szabályozások - de nálunk, és a Számlázz.hu-t használók számára nem változik semmi. Itt akár véget is érhetne a történet, de azért elmeséljük, hogy miről is szól az aktuális adóhatósági szigorítás, miről villog a viharjelzés.





A változás maga

Szigorodik az e-számlák ellenőrzésére vonatkozó szabályozás. A holnapi naptól hatályos változás lényege, hogy ha az e-számláid ellenőrzésére nem magukat az e-számlákat, hanem csak azok adatait nyújtod be adóhatósági ellenőrzéskor, akkor mostantól nem választhatsz a korábbi hat különböző formátum közül, hanem kizárólag xml-ben vagy pdf-ben kell átadnod, és ha xml-ben, akkor kizárólag a NAV által meghatározott formátumban teheted ezt meg.

Korábban a különböző formátumok (pl. pdf, csv, stb.) közül válogathattál, és ha az xml-t választottad, az adóhatóság által meghatározott formátum is csak az egyik választható ajánlásnak számított - mostantól viszont csak így lesz szabályos az xml. És a pdf, ami a Számlázz.hu-s e-számlák formátuma, szintén szabályos megoldás.

A holnaptól kibocsátott számlákra már az új jogszabály vonatkozik. De ha a következő 8 évben bármikor ellenőrzést kapsz, a máig kibocsátott számlákra még a jövőben is a régi szabályozás érvényes, tehát a választható formátum a korábbiakra továbbra is csak "ajánlás".

Itt olvashatod el részletesen: Hatályos Jogszabályok Gyűjteménye


Nálunk viszont

A trükk az, hogy neked semmiféle plusz feladatot a holnaptól érvénybe lépő változás nem jelent. Számlázz.hu-felhasználóként te ugyanis minden korábbi (és leendő) e-számládhoz éppen ezt az xml-formátumot kaptad meg csatolva: a Számlázz.hu által kibocsátott e-számlák pdf-formátumúak, és mellékletként tartalmazzák épp azt az xml-t, abban a struktúrában, amit mostantól a NAV kizárólagosan elfogad.

Új jogszabály, szigorítás, rólunk pedig “lepattan”. Ha egy szolgáltatónak van bármilyen további feladata, mint maga a szolgáltatás stabil elérhetősége, akkor az az, hogy a piaci/szabályozási környezetből adódó komplikációkat, esetleges nehézségeket kiszűrje, semlegesítse. Hozzátok már csak az juthat el, hogy “rendben vagyunk”.


Neked nincs még számlakibocsátó fiókod? Regisztrálj magadnak itt!





Jogszabály-változás: számla teljesítés dátuma

$
0
0
A jogszabály mai változása egyelőre csak a könyvelőkre, adótanácsadókra, adószakértőkre és könyvvizsgálókra vonatkozik, de 2016.01.01.-től folyamatos teljesítésű ügyletek esetén mindenkinek ezen szabályok alapján kell meghatároznia a számla teljesítési dátumát.

Az új szabályhalmazt négy külön söralátétre tudjuk felírni:




1. Ha a számlát a gazdasági esemény teljesítésének időszakát megelőzően állítjuk ki, akkor a számla teljesítési dátumának meg kell egyeznie a számla keltével.

A gazdasági esemény teljesítése 2015.08.01. és 2015.08.31. közé esik (folyamatos teljesítés)
A számla kiállításának kelte: 2015.07.26.
Fizetési határidő (megállapodás szerint 8 nap): 2015.08.03.
Számla teljesítés dátuma ebben az esetben: 2015.07.26.

2. Ha a számlát a gazdasági esemény teljesítésének időszakában állítjuk ki, akkor a számla teljesítési dátumának szintén meg kell egyeznie a számla keltével.

A gazdasági esemény teljesítése 2015.08.01. és 2015.08.31. közé esik (folyamatos teljesítés)
A számla kiállításának kelte: 2015.08.26.
Fizetési határidő (megállapodás szerint 8 nap): 2015.09.03.
Számla teljesítés dátuma ebben az esetben: 2015.08.26.

3. Ha a számlát a gazdasági esemény teljesítésének időszakát követően állítjuk ki, akkor a számla teljesítési dátumának meg kell egyeznie a számla fizetési határidejével.

A gazdasági esemény teljesítése 2015.08.01. és 2015.08.31. közé esik (folyamatos teljesítés)
A számla kiállításának kelte: 2015.09.10.
Fizetési határidő (megállapodás szerint 8 nap): 2015.09.18.
Számla teljesítés dátuma ebben az esetben: 2015.09.18.

4. Ha a számlát a gazdasági esemény teljesítésének időszakát követően állítjuk ki olyan módon, hogy a kibocsátás dátuma (számla kelt) jelentősen meghaladja a teljesítési időszakot, akkor a számla teljesítési dátumának meg kell egyeznie a számla fizetési határidejével, de az nem lehet későbbi, mint a valós teljesítés utolsó napja + 30 nap.

A gazdasági esemény teljesítése 2015.08.01. és 2015.08.31. közé esik (folyamatos teljesítés)
A számla kiállításának kelte: 2015.09.28.
Fizetési határidő (megállapodás szerint 8 nap): 2015.10.06.
Számla teljesítés dátuma ebben az esetben: 2015.09.30.


Látható tehát a jogalkotó szándéka: a vevőtől a számlakibocsátóhoz befolyt összeget minél előbb (de legfeljebb a valós teljesítést követő 30 napon belül) adójog alá akarja vonni, tehát annak befizetése az államkasszába minél előbb történjen meg.

Tegyük hozzá: a szándék valahol jogos, hiszen eddig például:

  • az éves időszakot felölelő teljesítési ügyletek
  • időszak elején történő számlázása esetén
  • az adófizetés csak a teljesítés utolsó napján, azaz majd' egy év elmúltával lett aktuális.

Talán minden szereplő részére előnyösebb lenne azonban, ha a vállalkozók a saját vállalkozásukkal foglalkozhatnának (értsd: munkával és GDP előállítással), nem pedig jogszabályok elemzésével és számla dátumok szőrszálhasogató meghatározásával.

Ne felejtsd el azonban: fentiek mától (2015.07.01.) csak a könyvelőkre, könyvvizsgálókra és adószakértőkre vonatkoznak. A gazdaság többi szereplője kapott fél év haladékot: az ő esetükben a jogszabály 2016.01.01.-vel lép hatályba.

A részletes jogszabályelemzésért köszönet illeti az Adókultúra.hu csapatát.



Neked nincs még számlakibocsátó fiókod? Regisztrálj magadnak itt!


Magánszállásadók: van alternatíva az online kassza helyett!

$
0
0
Friss hírek szerint év végéig a magánszállásadóknak is be kell vezetniük az online pénztárgépet. Ez a falusi turizmus fellendülésével folyamatosan növekvő számú, magánszálláshelyet működtető szolgáltató számára nemcsak aránytalanul magas költségű beruházást igényelne, hanem még fölösleges is!

A Számlázz.hu ajánlása szerint ezek a vállalkozások is kiválthatják az online pénztárgépet, méghozzá számlaadással.



Ahhoz, hogy a költséges és körülményes online pénztárgép használata helyett a számlaadás mellett dönts, ebben az iparágban szinte semmire nincs szükséged:

  • ingyenes regisztráció valamelyik online számlázórendszerben (nálunk a bejelentési kötelezettség is megoldva)d,
  • akár ingyenes díjcsomag - és a vele járó költségmentes számlázás
  • és a számla kötelező adattartalmához szükséges vevő neve és címe esetünkben eleve rendelkezésre áll, hiszen az idegenforgalmi adó miatt ezt mindenképp el kell kérni. (Más iparágakban, mint például a szépségipar szolgáltatói számára ez jelenthet némi gondot, mert a fodrászodnak nem biztos, hogy megadod a személyes adataidat - de a gyakorlatban konkrét visszajelzések alapján ez sem okoz fennakadást, az esetek legnagyobb részében a szükséges adatok beszerezhetőek.)

Törvényileg előírt kényszermegoldások helyett igenis megéri költséghatékony alternatívát találni, főleg, ha létezik ilyen. Online pénztárgép megvételéhez, karbantartásához, üzemeltetéséhez képest az online számlázás:

  • gyors,
  • egyszerű, 
  • költséghatékony,
  • jogszabálykövető,
  • környezetkímélő (főleg e-számlázás esetén),
  • és professzionális.

Terjeszd a jó hírt, hogy létezik valódi alternatíva, az online pénztárgép bevezetése helyett valóban legális és profi megoldás az online számlázás.

Részletes esettanulmányunk az online pénztárgépek kiváltásáról - szépségipari vállalkozók esetén - itt olvasható.



Nincs még számlakibocsátó fiókod? Regisztrálj magadnak itt!

Ízek, egészség, fenntarthatóság

$
0
0
Forrás: Házikó
Zöldségek és gyümölcsök frissen és szezonálisan, péksüti teljes kiőrlésű gabonából, adalékok és tartósítószerek nélküli, kiváló minőségű alapanyagok, elemózsia-dobozok - divathullám vagy túlélési mechanizmus?
Bármi is legyen, az egészen biztos, hogy az egészséges táplálkozás iparága felszálló ágban van, és egyre piacképesebbek, üzletileg is sikeresek az új piac szereplői is.



MIKOR?


Hogy miért pont nyáron kerül terítékre az egészséges táplálkozás témája, azon nincs mit magyarázni. Ilyenkor még a városi balkonokon is fűszernövény-kertek illatoznak, strand-kompatibilis formára vágyva kicsit módosítunk az életvitelünkön, főleg ami a kajálást illeti, és ilyenkor mintha több időnk és kedvünk lenne ahhoz is, hogy minőségi alapanyagokból valódi házi finomságokat készítsünk magunknak, a télen megszokott nehezebb vagy gyorsabb étkezések helyett.


HOL?

Forrás: 30km.hu

De hogy miért pont itt, a Számlázz.hu blogján találkozol a témával - az már sokkal érdekesebb kérdés. Van Magyarországon egy végtelenül izgalmas tendencia, ami fontos igényt köt össze egy létező lehetőséggel. Egyik oldalról az egészséges táplálékhoz segíti hozzá a városokban lakókat, másrészt pedig a termelőknek segít értékesíteni a gurulós málnát, a roppanós cseresznyét, a fűzöld salátát - épp akkor, amikor az megérett rá.

Akik pedig ezeket a szereplőket összekapcsolják egymással, olyan innovatív gondolkodók, gyakran frissen pályát módosított vállalkozók, mondjuk ki: startupperek, akik az üzleti lehetőséget is megtalálták “világjobbító” életcéljukban.

Innovatív, bátor, és valódi értéket közvetít - erről ismered meg őket, ami pedig szintén közös bennük, hogy a Számlázz.hu fontos eszköz a vállalkozásuk szerszámosládájában.


KICSODA?

Forrás: Házikó

Házikó

Forgatáson jártunk a múlt héten, készül a Számlázz.hu-s filmsorozatúj epizódja. A helyes kis Győr-környéki faluban egyszer csak megjelent a második forgatócsoport is, akik szintén a szabadon kapirgáló, boldog tojást tojó tyúkokra és gazdáikra, a Rácz családra voltak kíváncsiak.
Ők a Házikó, és éppen most fogadtak örökbe néhány tyúkot, hogy a “lekövethető”, vagyis garantáltan egészséges forrásból származó alapanyagaik között a tojás is szerepelhessen. Beszélgetésünkből az is kiderült, hogy nemcsak finom és kelendő a tartósítószer és adalékanyagoktól mentes elemózsia, hanem Számlázz.hu-s számlák is járnak mellé - a Házikó is velünk számláz.


Ráczék és tyúkjaik (Forrás: Kisalföld.hu)
Youtyúkés a Ráczék

A tyúk-bérlés egyedülállóan innovatív módját a Youtyúk honosította meg kishazánkban, ennek okairól és mikéntjeiről hamarosan egy egész videót nézhettek meg a Youtyuk Youtube-csatornánkon. Alapítója, Balogh Ákos azt is elmondja benne, hogy hogyan segít céljai megvalósításában a Számlázz.hu.
Ráadásul az is kiderült a csodálatos kis háztáji gazdaságot üzemeltető termelőkkel való beszélgetésből, hogy nemcsak maga a közvetítőként szolgáló Youtyúk, hanem a tyúkokat tartó gazdák is velünk számláznak. Ráczék is megosztották velünk, hogy bár ők sem nagy számítógép-rajongók, de mivel a Számlázz.hu-val pofonegyszerű a számlázás, nagyon szeretik használni.


Forrás: Kitchenbox
Kitchenbox

Egészség, főzés, élmény. Igen, ez a három fogalom elég szorosan összeforr a lelkes háziasszonyok fejében, de nem mindenki engedheti meg magának, hogy recepteket válogasson, bevásárolgasson, főzőcskézzen, mindezt változatosan, egészségesen, és mellette még munkára, családra, pihenésre is jusson ideje.
Na, itt jön a képbe a Kitchenbox ötlete: megrendelheted az előre felkínált menühöz szükséges alapanyagokat, és se töprengened, se megfelelő beszerzési források után nem kell rohangálnod, csak főzni - és örülni az isteni végeredménynek.
Szerintetek kit választott a Kitchenbox számlázásra? Igen, minket.


ÉS MIÉRT?


A Számlázz.hu nemcsak egy online számlázási szolgáltató. Tíz éves működése alatt a fenntarthatóság fogalmába egyre több tartalmat sűrít bele - ezzel a poszttal a környezeti fenntarthatóságot, az egészség fenntarthatóságát, az élő környezettel való kapcsolat fenntarthatóságát támogatjuk.




Neked még nincs számlakibocsátó fiókod? 

Számlát kaptam PDF-ben. Segítség!

$
0
0
Valószínűleg mindannyiunkkal előfordult már, hogy az alvállalkozónktól (vagy egyszerűen egy vásárlás során) a számlát emailben, PDF formában kaptuk meg. Ez ugyan kellően gyors és környezetbarát kézbesítési mód, a számla befogadójaként azonban némi körültekintéssel kell eljárnunk. Nem mindegy ugyanis, hogy a kapott számlát hogyan kezeljük, még ha "kívülről" esetleg megszólalásig hasonlítanak is egymásra...

A fő kérdés nyilván ez: az emailben, PDF csatolt fájlként kapott számla elektronikus számla, vagy papír alapú számla?

Innentől nyilván sejthető egy nagyon fontos megállapítás:

Egy elektronikus úton, PDF dokumentumként kapott számla lehet papír alapú számla is.

Hogy miért? Alapvetően három ökölszabályt kell figyelembe vennünk:



1. A számlát kibocsátó vállalkozás van döntéshelyzetben

A kapott számla attól függően papír alapú számla vagy elektronikus számla, hogy a számla kibocsátója (tehát az eladó/értékesítő) azt papír számlaként vagy elektronikus számlaként bocsátotta ki.


2. A számla típusa soha nem változik

A számla típusa - vagyis hogy az papír vagy elektronikus számla, soha, de soha nem változtatható meg. A papír alapú számlaként kibocsátott számla mindig is papír alapú számla marad, és az elektronikus számlát sem lehet semmilyen trükkel papír alapú számlává varázsolni. Szomorú, de ez az igazság. :-)


3. A számla típusa ugyanaz a számlakibocsátónál, mint a vevőnél

Mit is jelent ez? Ha a számlakibocsátó elektronikus számlát bocsátott ki, akkor az a vevőhöz juttatás módjától függetlenül MINDIG elektronikus számla marad. És ez persze igaz a papír számlára is: ha a számlakibocsátó papír alapú számlát bocsátott ki, de annak elektronikus formáját (tehát a PDF dokumentumot) juttatja el a vevőhöz, attól az még papír alapú számla marad, és csak kinyomtatva minősül számviteli bizonylatnak.

Egy egyszerű email - amely csatolt fájlként egy számla PDF-et tartalmaz - itt kezd igazán izgalmas lenni:

Hogyan döntöm el az emailben kapott számla PDF-ről, hogy az elektronikus számla vagy papír alapú?

A kérdés elsősorban annál a vállalkozónál izgalmas, aki ilyen módon fogad be számlát. Miért is?

Azért, mert a befogadott papír alapú számlát csak kinyomtatva, papír alapon lehet őrizni, és az adóhatóságnak is papír alapon kell átadni ellenőrzésre. A befogadott elektronikus számla pedig éppen ellenkezőleg: csak fájl formájában, elektronikusan tárolva minősül számviteli bizonylatnak.

Ha a számát nem megfelelően őrzöm, akkor azt esetleg nem tudom a megfelelő formátumban bemutatni az adóhatóságnak - így az adólevonási jog is megkérdőjeleződhet. Ez pedig nagyon fájdalmas dolog tud lenni.

Ha  szeretnéd tudni, hogyan ismerhető fel egy számla PDF dokumentumról az, hogy az papír számla vagy e-számla, figyeld a blogunkat vagy Facebook oldalunkat: Watson doktor egy újabb blogcikkben mutatja meg, hogyan deríthető ki az igazság a PDF számlákról.








VAN MÁR SAJÁT SZÁMLAKIBOCSÁTÓ FIÓKOD? 
Akkor ne regisztrálj!




Vevők, számlák, emailcímek

$
0
0
Néha úgy tűnhet, hogy a Számlázz.hu nem a megfelelő emailcímre küldi el a számlaértesítőt, vagy éppen a fizetési felszólítást. Lebbentsük fel tehát a fátylat arról, hogy a Számlázz.hu hogyan kezeli a vevő adatokat és az ehhez tartozó emailcímeket. Nem bonyolult, ráadásul még logikus is! :-)

A számlázás történhet kézzel (böngészőn keresztül), de akár automatikusan, emberi beavatkozás nélkül is: például webáruházban történő vásárlás során. Ez utóbbit a Számla Agent nevű, örökké éber segítőnk teszi lehetővé (aki egyébként egy egyszerű kapcsolódási felület, angol betűszóval: API).



Számla kibocsátásakor a Számlázz.hu mindig keres a vevő törzsben partnert a számlához. Ha talál: összekapcsolja a számlát a vevővel. Ha nem talál: automatikusan létrehoz egy új vevő törzsadatot.

A keresést a számla adatai alapján végzi a következő sorrendben:

  1. vevő azonosító
  2. vevő adószám
  3. vevő EU-s adószáma
  4. vevő neve és teljes címe
Értelemszerűen ha a vevő azonosítójával megtalálja a számlán szereplő vevőt a törzsben, akkor nem keres tovább adószám és a többi szempont szerint. Ha viszont mind a négy keresést végrehajtotta és még mindig nem találta meg a vevőt a partner törzsben, akkor létrehozza őt új vevőként.

A vevő emailcímét már a számla szerkesztésekor meg lehet adni (pedig az emailcím nem is jelenik meg a számlán). A vevő adatainál azonban rögzítésre kerül, sőt, ettől függetlenül ez az emailcím "hozzátapad" a számlához is.

Mire jó ez? Később, a számlaértesítő elküldésekor megadott emailcím azonnal rendelkezésre áll.

A vevő adatlapon az emailcím jobb oldalon, a kapcsolattartó adatai között szerepel. Itt megadható több emailcím is - a címeket vesszővel elválasztva lehet felsorolni.

A vevő emailcíme a kapcsolattartó szekcióban 

Ugyanakkor az emailcím "hozzátapad" a számlához is. Ezt az emailcímet le lehet kérdezni, sőt, meg is lehet változtatni. Ehhez keresd meg a számlát, majd a sorra kattintva nyisd le a műveleti sávot. 

A számla belső adataihoz kattints a Részletek feliratra


A Részletek hivatkozással tudod megnézni, hogy a számlához milyen emailcím tartozik.




Miért fontos mindez?

Egyrészt fizetési felszólítás küldésekor ezt az emailcímet látod majd a képernyőn. Fontosabb azonban a Számlázz.hu másik remek szolgáltatása, amikor a lejárt fizetési határidejű számlákról automatikusan kiküldjük a fizetési felszólítást - méghozzá olyan ütemezésben, ahogyan te szeretnéd!

A részleteket a beállítások varázsló hatodik lépésénél tudod megadni.



Az automatikus fizetési felszólításhoz nyilván szükséges egy emailcím. Ez a következő lehet:

  • közvetlenül a számlához tartozó emailcím, vagy ha nincs,
  • akkor a számlához tartozó vevő emailcíme
Ha fentiek közül egyik sem áll rendelkezésre, akkor csak kézzel küldhető az adott számláról fizetési felszólítás olyan módon, hogy ott helyben megadjuk a vevő emailcímét.

Reméljük most már érthető a Számlázz.hu "viselkedése", hogy mikor milyen emailcímre küld fizetési felszólítást :-)


Ha neked valamiért még nincsen saját számlakibocsátó fiókod, 




Számlát kaptál PDF-ben? Segítünk! - 2. rész

$
0
0
Ikrek megkülönböztető jelzéssel (1.)
Előző blogcikkünkben [Számlát kaptam PDF-ben. Segítség!] részletesen leírtuk, hogy miért fontos az email alapú számla PDF befogadásakor azonnal tudnunk, hogy e-számlát vagy papír alapú számlát kaptunk. Most lássuk azokat a módszereket, amelyekkel megállapítható egy számla PDF-ről annak típusa - tehát hogy az e-számla vagy papír számla.

Az első és legkézenfekvőbb dolog az lenne, ha minden számlakibocsátó úgy járna el, ahogyan a Számlázz.hu-sok teszik: a papír alapú számlák legtetején nagy betűkkel ez áll: SZÁMLA, míg az e-számlák esetén a felirat ez: ELEKTRONIKUS SZÁMLA.

Ugye milyen egyszerű lenne?

Ilyen:
Ikrek megkülönböztető jelzéssel (2.)


Sajnos azonban a vállalkozások egy részénél az elektronikus számlák "képe" (tehát olvasható megjelenése) semmiben nem különbözik a papír alapú számla "képétől". Ennek oka az, hogy a már meglevő, sok éve használt és csak papír számla kibocsátására alkalmas számlázójukat egy utólagos "toldalékkal" tették alkalmassá elektronikus számla kibocsátására. Tehát formailag és szövegezésileg továbbra is ugyanolyan, papír számlának látszó számlákat bocsátanak ki mint korábban, ám ezeket a PDF dokumentumokat utólag ellátják időbélyeggel és elektronikus aláírással - innentől kezdve pedig ezek a számlák már e-számlák.


Ha tehát a számlakibocsátótól nem kapunk egyértelmű információt arról, hogy a kapott PDF dokumentum elektronikus számla vagy papír alapú számla, akkor nekünk kell megkeresni az erre utaló jeleket. Sőt! Ha a számlakibocsátó jelzi, hogy a számla elektronikus számla, akkor is érdemes ellenőrizni, hogy az a jogszabálynak megfelel-e.

Mit mond a jogszabály?

"számla papíralapon és elektronikus úton is kibocsátható"

továbbá

"elektronikus számlának minősül minden [...] számla, amelyet elektronikus formában bocsátottak ki és fogadtak be"

Eddig tehát - ahogy a mondás tartja -  "nesze semmi, fogd meg jól" :-) Fentiek ugyanis egyáltalán nem azt jelentik, hogy egy Excel tábla vagy egy Word dokumentum is lehet számla, hiszen azok elektronikus úton állíthatók elő. A jogszabály szerint ugyanis az elektronikus számlával szemben támasztott követelmények:

  1. számla eredetének hitelessége - tehát beazonosítható legyen a kibocsátó vállalkozás
  2. adattartalom sértetlensége - azaz a kibocsátást követően a számla adattartalmát nem módosították

Ha az emailben kapott számla PDF ezt a két feltételt teljesíti, akkor a számla elektronikus számla.

Ezen feltételek teljesítésére nézve is tartalmaz konkrétumokat a jogszabály. Egyrészt leírja, hogy ezek a feltételek bármilyen módszerrel, bármilyen üzleti eljárással teljesíthetők. Másrészt nevesít egy speciális módszert, amelynek az alkalmazása biztosan teljesíti a jogszabályi kötelezettségeket: ez a digitális aláírás alkalmazása - pont ahogyan az e-számlázás a Számlázz.hu-nál is történik.



Nagyon kevéssé fotogén digitális aláírás
Mit jelent tehát mindez?

Ha a kibocsátott e-számlák időpecséttel ellátottak és digitálisan aláírtak, akkor azok biztosan megfelelnek a jogszabályban előírtaknak. Ha azonban a számlakibocsátó egyéb üzleti eljárást alkalmaz a számla kibocsátásakor, akkor az adóhatóság felé neki kell bizonyítania, hogy az alkalmazott eljárás alapján az eredet hitelessége és az adattartalom sértetlensége is megvalósul.


Erősen javasoljuk tehát mind számlakibocsátó, mind pedig befogadói oldalon, hogy az e-számlák legyenek PDF formátumúak, és digitálisan aláírtak. A digitális aláírás ellenőrzéséhez részletes segítséget nyújtunk a https://www.szamlazz.hu/hitelesseg oldalon.

(Ha az érdekel, hogy kell-e digitális aláírás az e-számlára, korábbi blogcikkünket lapozd fel a témában.)

Van azonban az e-számla befogadásnak egy "piszkos kis trükkje is" - erről következő blogcikkünkben olvashatsz. Ne hagyd ki!


Neked még nincs számlakibocsátó fiókod? 




E-számla és időpecsét: kell vagy nem kell?

$
0
0
Sorozatunk két előző blogcikkében elmerültünk az emailben történő számla PDF befogadás veszélyeiben [Számlát kaptam PDF-ben. Segítség! - 1. rész] és részleteiben [Számlát kaptál PDF-ben? Segítünk! - 2. rész]. Ezekből kiderül, hogy az e-számla esetén a digitálisan aláírt PDF dokumentum a javasolt út - az időpecsétről azonban nem esett szó.



2013 előtt ugyanis a jogszabály nevesítetten előírta elektronikus számla kibocsátásakor a digitális aláírás mellett az időpecsét használatát is. 2013-ban azonban ez az elektronikus számlával kapcsolatos paragrafusokból kikerült. Sok számlakibocsátó ebből azt a következtetést vonta le, hogy az elektronikus számlák ezentúl időpecsét nélkül is hitelesek. Ez azért lenne jó hír, mert az időpecsétet speciális szolgáltatóktól kell vásárolni, méghozzá darabáron. Ez az egyetlen oka annak, hogy az e-számla kibocsátása pénzbe kerül. Ha tehát az e-számlára nem kell időpecsét, akkor ezentúl ingyen e-számlázhatok, ugye?

A válasz határozott: NEM.

Bár az e-számlázásra vonatkozó jogszabály nem említi az időpecsét használatát, de az e-számla értelemszerűen elektronikus dokumentum. Az elektronikus dokumentumok megőrzésével pedig külön jogszabály foglalkozik:. Ennek neve: "114/2007. (XII. 29.) GKM rendelet a digitális archiválás szabályairól".

Ez a jogszabály előírja azt, hogy a digitálisan tárolt (archivált) dokumentumok esetén az időpecsét használata kötelező. Ez pedig értelemszerűen vonatkozik az elektronikus számlára is.


És ezen a ponton kell felhívnunk a figyelmet egy, a jogszabály által megengedett "piszkos kis trükkre".

Hol is tartunk jelenleg?
  • a jogszabályoknak mindenben megfelelő elektronikus számla bocsátható ki időpecsét nélkül
  • az így - tehát szabályosan -  kibocsátott e-számla tárolásához azonban szükséges az időpecsét
Hihetetlen, de fenti két előírást nagy tömegű e-számla kibocsátók képesek egészen sajátos módon értelmezni és végrehajtani! Vegyünk egy vállalatot, aki naponta több ezer (vagy több tízezer) e-számlát bocsát ki. Költségtakarékossági szempontból a következő eljárást alkalmazza:

1. Az e-számla kibocsátás során a PDF dokumentumokat (tehát a számlákat) digitálisan aláírja, viszont időpecséttel nem látja el.

Az így kibocsátott e-számla megfelel minden, az e-számla kibocsátására vonatkozó feltételnek.

2. Az így kibocsátott e-számlákat emailben elküldi a vevőinek.

Tehát több ezer vagy több tízezer számlaértesítő emailt küld ki naponta. Minden egyes email egy csatolt PDF-et tartalmaz, ami maga az e-számla. Még egyszer: ezeken az e-számlákon nincs időpecsét.

3. A számlakibocsátó napi egy alkalommal archiválja a saját maga által kibocsátott e-számlákat

Ez azt jelenti, hogy az aznap kibocsátott és kiküldött e-számlákat utólag összefűzi, és az összefűzött egyetlen giga-PDF dokumentumot ellátja egyetlen időpecséttel. Ezzel ő (tehát a számlakibocsátó) megfelel a digitális archiválás szabályainak.

4. És a számla befogadója?

Hát igen. A számla befogadója kapott egy darab PDF dokumentumot (email), ami egy érvényes e-számla. Ha ezt befogadja, akkor neki magának kell gondoskodnia arról, hogy ezt az elektronikus dokumentumot digitálisan archiválja. Igen, neki magának kell ellátnia időpecséttel, ami gyakorlatilag lehetetlen feladat (hiszen ehhez speciális szoftverek kellenek, plusz természetesen egy szerződés a megfelelően tanúsított időpecsét-szolgáltató céggel).

Mi lehet a megoldás? A https://www.szamlazz.hu/hitelesseg oldalon leírtaknak megfelelően ellenőrizd, hogy a kapott PDF rendelkezik-e időpecséttel. Ha nem, akkor jelezd a számlakibocsátó felé, hogy te nem fogadsz be e-számlát, hanem papír alapú számla kibocsátását kéred. Ehhez jogod van, hiszen a jogszabály az e-számla kibocsátást a vevő beleegyezéséhez köti.

Bonyolult? Szerintünk igen. Viszont Számlázz.hu-val számlázni nem csak egyszerű, de biztonságos is, hiszen mi minden kibocsátott e-számlát digitálisan aláírunk és időpecséttel látunk el.Ha tehát Számlázz.hu-t használsz vagy Számlázz.hu által kibocsátott e-számlát fogadsz be, akkor nincs miért aggódnod.


Szeretnéd, hogy a te vevőid is megfelelő időpecséttel ellátott e-számlákat kapjanak? 


Hogyan fizettek a vevőim?

$
0
0
Többeket érintő kérdés érkezett ügyfélszolgálatunkhoz:
"Valahol le tudom kérdezni a rendszerben, hogy adott időszakban mennyi volt a készpénzes, hitelkártyás, SZÉP kártyás, stb. fizetés?"
Erre az alábbi három módszer közül bármelyik alkalmas.

1. Szöveges lekérdezés a számlakereső képernyőn


A számlakereső képernyő szöveges keresőmezőjébe beírható a fizetési mód a következőképpen:



Értelemszerűen csak az ilyen fizetési módú számlákat kapjuk meg a listában, és persze emellett egyéb keresési feltételeket megadhatunk (dátumok, számla típusa).

2. Excel listák


Akár az ÁFA lista, akár a Forgalmi lekérdezés alkalmas arra, hogy időintervallum szerint szűkítve megkapjam a számláimat Excel formában. Ez az Excel táblázat tartamazza a számla fizetési módját is, amire az Excel-ben tudok szűrni vagy sorrendezni (összesíteni).



3. Főkönyvi adatexport


Bár a Listák menüpanelen található Főkönyvi adatexport lekérdezés elsősorban a főkönyvi rendszerek felé történő adatáramlást segíti, található itt egy összes számlaadat nevű opció is.



Ezt választva szintén Excel formátumú fájlt kapunk, de a lekérdezés indítása előtt (jobb oldalon) ki tudjuk választani a kívánt fizetési módot.



Jó próbálgatást!


Neked még nincs számlakibocsátó fiókod? 


10+1 ok, amiért pompás dolog a Számlázz.hu-val dolgozni - avagy: kommunikátorok irigykedjetek! :)

$
0
0
Tavaly év vége felé a Számlázz.hu blogján egyszer csak megjelent egy újabb szerző - a szolgáltatás-fejlesztési vezető Stygár László mellett-, és minden különösebb hacacáré vagy magyarázat nélkül elkezdett ide posztolgatni... Ideje bemutatkoznom (ez a kevésbé fontos része, Szeszlér Vera vagyok, és marketing-kommunikációval foglalkozom), és fél év közös munka után ideje megosztanom, hogy miért is különleges vállalkozás a Számlázz.hu - kommunikációs szemmel.



A marketing-kommunikáció nem egzakt tudomány. Sokak szerint eleve nem is tudomány..:) Ami biztos, hogy utoljára a közösségi média, az "alkotói web"és a startup-kultúra állította feje tetejére ezt a szakmát, eszközöktől a gondolkodásmódig mindent. Épp a napokban írt a DigitalHungary egy flott összefoglalót arról, hogy miért "nincs univerzális szakember" -  ebben az alaphelyzetben egyetlen Számlázz.hu-típusú szervezetnek sincs könnyű dolga, ha értelmes mederben szeretné tartani a kommunikációs folyamatait. Felsorolunk 10+1 körülményt, amelyek viszont rengeteget könnyítettek ezen a bonyolult helyzeten:



1. Szakmailag: eleve tudták!

Durvát mondok, de a Számlázz.hu-nál már eredetileg is értették és működtették azt a marketing-szemléletet, amit máshol évekig tart (vagy soha nem sikerül) átvinni. Informatikusokról beszélünk, méghozzá profikról és régi motorosokról a szakmában - mellette pedig vágják a marketing-kommunikáció elvi alapjait is. Gyakorlatilag tapasztalati úton visszaigazolják a szakma lényegét, nekem már csak folytatnom kellett, amit félig ösztönösen kialakítottak. Mi ez, ha nem jutalom-utazás? :)


2. Stílus

Olvastátok a blogot korábban is, és láttátok a saját szemetekkel: a humor, a közvetlenség, a fantázia egyáltalán nem idegenek a számlázás borzongatóan száraz világától. Hogyan?? Könyvelésről, adózásról, pénzügyi labirintusokról, technológiai problémákról és azok körmönfont megoldásáról - szellemesen, olvashatóan, élvezhetően megnyilatkozni? Elképesztő, és az is marad. Számomra  megtiszteltetés társszerzőnek lenni egy ilyen blogon! :) Szakmailag megint csak egy akkora csillagos ötös, hogy csak úgy csillog a lap szélén.


3. "Mission completed"

Valahányszor szóba jön, hogy a Számlázz.hu-hoz bármilyen módon közöm van, majd' minden ismerősöm mosolyogva bólogat, "úú, azt szeretjük, mi is használjuk!". Szinte az az érzése támadhat az egyszeri marketingesnek, hogy a feladat már el is van végezve.:) Persze ez nem így van, mert van bőven tennivaló, de ilyen márka-ismertséggel indítani: igazi szakmai almáspite vaníliafagyival.


4. Majdnem csokis

Plusz nemcsak ismerik, hanem szeretik is! Én ilyen magyar márkát (a TúróRudin kívül) tényleg nagyon keveset ismerek. A felhasználók többsége nemcsak simán használja a Számlázz.hu termékeit, hanem elégedett is velük, így már csak azért nem "love-brand", mert egy számlázóprogramba mégsem olyan könnyű beleszeretni, mint egy túrós-csokis csemegébe...


5. Stílus, megint!

Mondtam már a stílust, ugye? Viszont stílusosan nemcsak írni, hanem céget vezetni (programot írni, rendszert fejleszteni, stb.) is lehet! Felszelni például egy tortát a húszezredik felhasználónál, vagy a tizedik szülinapot közös vacsival ünnepelni - felbecsülhetetlen. És nemcsak a szokásos okokból (mini-csapatépítés, mini-motiváció, HR-blabla), hanem mert a valódi figyelmesség valódi ünnepet hoz létre, minden alkalommal. Tudod mekkora szükség van az ünneplésre...?



6. Nyitottság

A maga nemében határozottan vicces folyamat indult el, amikor elkezdtem bedobálni a "marketinges" kis ötleteimet, strukturális kis elképzeléseimet, metodikáimat... :) Persze, egy új terület új nézőpontokat hoz az új problémáival együtt, az új lehetőségekkel új igények és kötelezettségek is járnak - de működik, sőt, hihetetlen támogató a közeg, el se tudtam volna képzelni, hogy ennyire az lesz. Ismersz olyan vállalkozót, embert, aki így képes változni?


7. Tanulás, inspiráció

Hihetetlenül fontos: a jó értelemben vett szakmai alázat, az alaposság, a körültekintő, szinte kínos becsületesség, amivel a munkához és a bizniszhez a Számlázz.hu vezetői hozzáállnak, ragadós példa - csak nyitottnak kell lenni rá. Korábban sem voltam egy tipikus mutyisztán, de amióta őket ismerem, rengeteget tanulok a vállalkozói világ értelmes, értékes oldaláról. Gyanús, hogy magából a szoftverből is épp ez a szemlélet sugárzik, ezért használja 21-ezer vállalkozás, de ezt már csak a kemény idegzetű olvasók kedvéért mertem hozzátenni...:)


8. "Nem tudom, Mr. Poljakov..."

Azt sem gondoltam volna, hogy egy csapat már-húsz-éve-is-profi informatikussal egyszer még jókat fogok röhögcsélni, de rendszeresen. Most sajnos nem árulhatom el, hogy a Macskafogón, és a nyúlon-túlon kívül milyen kultúrtermékeken is bírunk pusztulni - pláne azt nem, hogy szakmialag miken! - elég az hozzá , hogy tényleg nem voltam felkészülve ilyen hangulatra. Illetve én simán, de hogy ők is....? :)


9. Oké hibázni, ér vitatkozni!

Mindebből talán már rájöhettetek, hogy nem egy fegyencképzés a Számlázz.hu-val együtt dolgozni. Rendben van tévedni, vagy segítséget kérni: a hiba arra való, hogy kijavítsuk, a tudásbeli hiányosság arra, hogy kipótoljuk, a csapatmunka pedig arra, hogy segítsünk egymásnak, ha valaki valahol elakad. A közös célokért zajló, időnként vérre menő vitáknál termékenyebb alkotó-közeget pedig nehezen tudok elképzelni.


10. Bringás cég

Tizenöt éve közlekedem a városban bringával. Abból a fajtából való vagyok, aki télen leteszi, de pl. 40 fokban nem - minél rövidebb ideig tartózkodni a szabadban, ez a lényeg ilyenkor, nincs még egy közlekedési eszköz, amivel ez tökéletesebben megvalósítható. Na, itt már az irodában is eleve volt egy ilyen álló-bringa, de a többiek is elkezdtek bringával járogatni, és kb. az ötödik bringavásárláson vagyunk túl csapatszinten az elmúlt fél évben - bár egy tandemet "elveszítettünk".
Hogy mit jelent "bringás cégnek" lenni? Lendületet, gördülékenységet, flow-t. Így tényleg bárhová el lehet jutni! :)


+1. Mindenki más is hasonló

Miközben a Számlázz.hu projektjein dolgozom, és megismerem a körülöttük mozgó cégeket, arcokat, csupa hasonló lénnyel találkozom. Ez egy kicsit olyan, mint amikor találkozol az erdőben a tündérrel, aki teljesíti egy kívánságokat, és rafkósan azt kéred tőle, hogy mostantól minden kívánságod teljesüljön. Persze ez csak egy metafora, de azért csípem.:)
A Számlázz.hu-hoz akár felhasználóként, akár együttműködő partnerként csatlakozó vállalkozások nagyrészt hasonlóan élnek és alkotnak, a tervezettség, a pozitív gondolkodás, a lendületes, innovatív hozzáállás pedig közös sikertényező.


Mielőtt azt hinnéd, hogy a Számlázz.hu irodában a falakból is rózsaszín limonádé csöpög, emlékeztetünk rá: itt kőkemény munka zajlik, és zseniális termékek pottyannak le a futószalagról, acélos minőségi követelmények mellett - és ez tényleg így van. De mindez nem jöhetett volna létre, ha ez az atmoszféra, ez a 10+1 alapérték nem lett volna jelen, méghozzá az első pillanattól. Melyik az a szakma amelyik képes megfejteni a siker titkát...?



Neked még nincs számlakibocsátó fiókod?? 
Akkor most jött el a megható pillanat, 
hogy végre regisztrálj magadnak egyet.



Kéziszámlázni kihívás - Számlázz.hu-zni viszont rém egyszerű

$
0
0
Jártál mostanában Ferihegyen (Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér)? Online foglalhatsz parkolóhelyet, és a parkolási díjat már bankkártyával is ki lehet fizetni, ami szuper dolog. A fizetésről természetesen számlát is kaphatsz, ha:
  • még aznap (!)
  • írsz nekik egy emailt, amiben kérsz számlát,
  • és csatolod az online foglalásod visszaigazolását.
Kihajtásnál persze ugyanúgy sorba kell állnod a bódénál, hogy átvedd a számlád.





























Igen, a Budapest Airport Zrt-nél a számlát emberek körmölik. Azokat az adatokat írják rá kézzel a számlára, amelyeket az online foglalásnál már megadtál, és amit utána begépeltél az emailben.

A képen megfigyelhető egyébként a kéziszámlázással járó legnagyobb kihívás: a lapot dekoratív módon kellene kitépni a tömbből olyan módon, hogy az a (nem létező) perforáció mentén szakadjon. Ellenkező esetben gusztustalan "cakkos" széleket kapunk, legrosszabb esetben maga a számla is kettészakadhat. Horror!

Van még ismerősöd, aki kéziszámlával kínlódik? Szólj neki, hogy a Számlázz.hu-t teljesen ingyen használhatja, kiváltva ezzel a (pénzért vásárolt) számlatömbjét.

Ha a fiókodba bejelentkezve ajánlod neki a Számlázz.hu használatát, akkor ráadásul ingyenes hónapokat kaphatsz: kattints ide az email küldéséhez.



Neked még nincs számlakibocsátó fiókod? 



Rap-sztár, tanár, informatikus egy személyben - avagy: programozók, irigykedjetek! :)

$
0
0
Ahogy arról már korábban írtunk, a Számlázz.hu nemcsak szolgáltatóként, hanem munkaadóként is különleges vállalkozás. Ezúttal Polgár Ákos, a szuper-sokoldalú informatikus osztja meg velünk, hogy miért is szeret a Számlázz.hu projektjein dolgozni. Az interjúból az is kiderül, hogy mit jelent számára a siker különböző szakmákban, és hogy mitől is működik ideálisan egy fejlesztő-csapat.


Rap-sztár a Dunántúlról :)
"Szakközépben kereskedelmet tanultam, de ez nem releváns, aztán az ELTE programtervező informatikán csináltam a BSc-t és a mesterképző szakot is. Fél évet voltam Erasmus cserediák Amsterdamban.

Vicces, hogy mi akartam lenni, “ha nagy leszek”, mert háztartási kisgép szerelőtől csillagászig minden. Elég sok vágyam teljesült, mert akartam lenni tanár, informatikus és rap-sztár is, és ez a három be is jött - bár utóbbi csak annyira, hogy helyi sztárként tűnök fel néhány városban Dunántúlon. :) Több formáció is volt, például a Hám húsz és a Felnőtt tartalom, meg volt olyan, hogy Paxidermia Soundsystem, az most is van fent a neten. Sokmindenről szóltak a szövegek, a vidámabb csajozós-bulizós zenéktől a társadalmi problémákig mindenféle volt.


Az első informatikai megbízásom, amiért fizettek is? Az egyetemen írtuk meg másoknak a beadandóit aprópénzért, például egy ma is működő Zrt vezérigazgatójának írtam meg egy programot 12000 ft-ért, ami 20000 lett volna, de nem fejeztük be, mert hiányzás miatt kirúgták a kurzusról.

Az első valódi meló borzalmas pár hónap volt, amikor egy banknak dolgoztam: bedobtak a mélyvízbe és nem igazán tudtam mit kezdeni a helyzettel. Hasonló architektúrában dolgoztam, mint most a Számlázz.hu-nál, hasonlóak voltak a technológiák, de bonyolultabb felépítéssel. Ráadásul egy sokkal kötöttebb, bürokratikus szervezetben, régimódi módszertanokkal. Akkor voltam 23 éves, és nem mérték fel, hogy nincs akkora tapasztalatom. Leültettek, és azt mondták, hogy lehet kérdezni, de jobban örülnének, ha mindent kigugliznék magamtól.

Szabadúszó informatikus
Azután webfejlesztést csináltam ismerősök ismerőseinek, egyetemi projekteket, szabadúszó voltam. És tanítottam középiskolában is, kétszer fél évet, matekot és informatikát. Ott a sikerélmény teljesen máshogy mérhető, mint az informatikában. Ha valaki jó eredményt ér el, és látod, hogy sikerült elsajátítania az anyagot, az nagyon jó érzés. Ez egy kreatívabb, vagy inkább máshogy kreatív munka.

Részben anyagi okokból tértem vissza a fejlesztéshez (a tanári fizetések nem közelítik meg egy informatikusét), részben pedig tudásvágyból. Szokták mondani, hogy az tanít, aki nem tudja csinálni, de én abban hiszek, hogy aki tanítani akar, az csinálja is, amellett, hogy tanítja. Nem zárom ki, hogy az életem folyamán leszek újra pedagógus, de szeretnék minél magasabb szinten oktatni, minimum főiskolán. Én középiskolásokat oktattam, ahol azért tanul az ember matekot, mert érettségi tantárgy, de főiskolán jó esetben azért, mert matekot szeretne tanulni

Úgy jött a Számlázz.hu, hogy a barátnőm éppen azon törte a fejét, hogy belekezd egy egyéni vállalkozásba, amikor online számlázóprogramot keresett magának, és a Számlázz.hu Facebook-oldalán talált egy hirdetést, amit megosztott velem.

Az online teszt kifejezetten örömteli volt, mert ezek a be-stresszelős jelentkezések, amikor ketyeg az óra a teszt kitöltése közben, nem váltanak ki belőlem akkora rokonszenvet. Van, aki stressz hatására jobban teljesít, én nem ilyen vagyok, és szerintem egy ilyen teszt nem is ad objektív képet egy emberről. Az érem másik oldala, hogy a Számlázz.hu-s tesztben igazából be lehet habizni bármit, mondhatom, hogy informatika zseni vagyok, igazából meg nem vagyok az. Aztán persze az interjún úgyis minden kiderül…:)

Tetszett, hogy egyszerűek és hatékonyak a technológiák, és tetszett, hogy mind globálisan, mind piciben is átlátható az egész rendszer működése. Aki már próbált más kódjával dolgozni, az tudja, hogy ez miért olyan fontos.:)

Segítőkész kollégák :)

Sokat lehet itt tanulni, mert segítőkészek a kollégák, bár szerencsére végtelen türelmüket nem kellett a végéig járatnom soha. :) Úgy érzem, hogy szerencsésen kiegészítjük egymást, van, aki tök jó Javában, és az általa használt nyelvekben, de pl. a Bootstrap-et nem szereti annyira, és ebben vagyok én ott. Egy csomó nagyon friss, korszerű technológiát használunk, amik még nem feltétlenül robbantak be, ezekbe tudok dinamikát vinni.

Fontos itt, hogy ez nekem mindenképp jó fejlődési lehetőség, hatékony a csapat, meg jók a közös kajálások. :) Vannak ilyen mondások is, hogy agilis környezet, de ez annyira elcsépelt… Plusz nekem fontos az is, hogy valamivel kötetlenebb a munkavégzés, ha valamit el kell intéznem, az megoldható. Van, akinek ez nem olyan fontos, mert szereti, hogy bemegy 8-ra, kijön 5-kor, mindig ugyanúgy, és ha nem ez van, nem érzi jól magát. Ez nyilván embertípustól függ, akinek kell a szabadság, azoknak a mi működésünk jön be. Aki a keretet szereti, ő meg benn van 8-tól 5-ig.

Pozitív, hogy nem egy hülyeként kezelnek, az embernek lehet véleménye dolgokról, és azt el is mondhatja. Tudom, hogy mit fejlesztek, nem az van, mint egy multicégnél, hogy van egy jól elszeparálható kis valami, amit egy dobozba bezárva fejlesztek, hanem például mellettem ül a marketinges és őt is hallom, hogy mi is történik a céggel, szóval nem egy ilyen rideg bürokratikus valami. Vannak magas prioritású feladatok, de sokszor lehet választani a számomra izgalmasabbak közül. Persze néha meg kell csinálni a kulimunkát is, de abból szerencsére nincs olyan sok.

Lodz
Szeptemberben megyek Lodz-ba, Lengyelországba, egy computer science konferenciára. Lesz mindenféle téma, biztonságtechnikától a social médiáig minden.

Szeretek utazni, mindig ha konferenciára megyek, 50-50%-ban nézem meg a helyszínt és az előadásokat. Valószínűleg lehet sokat tanulni itt is, érdekességeket, meg amiket be lehet majd építeni a Számlázz.hu projektek működésébe."




Ha szeretnél te is Számlázz.hu projekteken dolgozni, küldj CV-t és bemutatkozó anyagot ide!


Ha egyszerűen csak számlázni szeretnél, regisztrálj online, akár ingyen, itt!

Jogszabály változás 2016 január 1-től - "adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás"

$
0
0
2016 január elsejével tovább szigorodnak a számlázóprogramokkkal szemben támasztott jogi követelmények. Az új szabályozás értelmében minden számlázószoftverben léteznie kell egy"adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás"* nevű funkciónak.


* 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet 11/A§
A számlázó programnak olyan önálló, de a programba beépített,
'adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás' elnevezésű funkcióval 
kell rendelkeznie, amelynek elindításával adatexport végezhető


Ki fogja használni a számlázóprogramoknak ezt az új funkcióját?



A neve ellenére ezt a funkciót nem az adóhatóság, hanem a számlakibocsátó vállalkozás fogja használni (Számlázz.hu-s szóhasználattal élve: a fiókgazda). Az adóhatóság ugyanis az ellenőrzési folyamat részeként kérheti (de nem feltétlenül kéri) a kibocsátott számlák részletes adatait is.

Mi ez az új funkció?

Az új funkció gyakorlatilag egy lekérdezés, amellyel meghatározott szempontok szerint le lehet kérdezni a programmal kibocsátott számlákat.

Egy egyszerű lekérdezési lehetőségről van tehát szó?

Igen. A jogszabály azonban előírja a keresési feltételeket és a lekérdezés adatformátumát is.

Melyek a lekérdezési feltételek?

A számlákat le kell tudni kérdezni a készítés időpontja szerint (dátum -tól és -ig), továbbá számlaszám szerinti intervallumban is**.

** 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet 11/A§
a) a kezdő és záró dátum (év, hónap, nap)  megadásával 
meghatározható időszakban kibocsátott, illetve
b) a kezdő és a záró számlasorszám megadásával meghatározható 
sorszámtartományba tartozó számlákra.

És az adatformátum?

A számlák adatait specális, XML formában kell szolgáltatni. Ez egy programok által olvasható adatforma, tehát kizárólag arra alkalmas, hogy a kibocsátott számlák adatait később az adóhatóság informatikusai elemezzék.

Mi a teendőm akkor, ha Számlázz.hu-t használok?

Semmi különös. Az összes Számlázz.hu-t használó vállalkozás részére folyamatosan és díjmentesen biztosítjuk az éppen aktuális jogszabályoknak történő megfelelést.


Mi a teendőm akkor, ha még nincs saját számlakibocsátó fiókom a Számlázz.hu-n?

Mi sem egyszerűbb ennél: regisztrálj magadnak saját számlakibocsátó fiókot, akár ingyen, itt,és a jogszabálykövetés (is) mostantól a mi dolgunk.





“10 évvel később” - Az egykori startup ma vérbeli grow-up

$
0
0
Ethan Hawke és Julie Delpy - 1995, 2004, 2013
Képzelted már oda a saját történeted elé a “10 évvel később” feliratot? Tudod, mint a filmeken, amikor a történet hirtelen vált egy nagyot, a főhősök hirtelen ugrással öregszenek egy tizest, a díszlet, a ruházat, a smink és a technológia hirtelen fejlődik egy évtizednyit, és pillanatok alatt létrejött az időugrás.

Mai startup vállalkozóként el tudod képzelni magadat és a vállalkozásodat 2025-ben? Izgalmas lenne megnézni, hogy él-e még egyáltalán, ugye? Pedig ha frissen léptél piacra, és gyors globális növekedésre szántad a piacteremtő ötletet (vagyis valóban egy definíció szerinti startup-ot hoztál létre), akkor alig 10% esélyed van rá, hogy a következő évben is ugyanezzel foglalkozz. Statisztikák szerint csak minden tizedik startup éri meg a második szülinapját, más források szerint a negyede bukik meg az első év után, de a startupok fele eszerint a kimutatás szerint is csak három életévet bír ki, a tizedik évet pedig mindössze 29%-uk éri el.

A startup kifejezés 2011-ben, Eric Ries Lean Startup c. könyvéből lépett világkörüli pályára, ahol ezt a meghatározást kapjuk rá: “olyan vállalkozás, amely célja egy új termék vagy szolgáltatás létrehozása szélsőségesen bizonytalan feltételek között”. Forrása a Szilícium-völgybe tehető, de akárhol is születik egy startup, a koncepció szerint globális piacra lő, és robbanásszerű növekedési potenciállal rendelkezik. Alapja mindig egy meglepően jó ötlet, és lehet, hogy egy bizonyos társadalmi csoport egy korábban még fel sem ismert problémájára ad választ, de nagyon valószínű, hogy (akár befektetővel, akár anélkül) rengeteg munkát kell fektetni bele, még ha kiemelkedően kreatív, innovatív ötletről van is szó.

Szakállas startup


Ha elfogadjuk ezt a kibővített definíciót, akkor bizony a Számlázz.hu 2005-ös megalakulásakor, a startup kifejezés születése előtt 6 évvel már hamisítatlan startup volt. Akkor még senki sem tudta, hogy életképes-e az ötlet, és valójában a 2010-es “komolyanvétel” pillanatáig hatalmas felhasználószám-bővülést nem is produkált. Ezer regisztrált felhasználó és 5 évnyi folyamatos fejlesztés után tették fel maguknak a kérdést az alapítók: “van ennek egyáltalán értelme?”. Miután saját maguk nem tudtak rá válaszolni, ikonikus kérdésüket az e-commerce első számú hazai tanácsadójának asztalára is letették. Kis Ervin Egon ekkor tolta a Számlázz.hu mögé azt az üzleti modellt, ami azóta is stabilan növekvő pályán tartja az akkori startup-ot.

Újabb öt, tehát működésének összesen 10 éve alatt az egykori startup felnőtt, de a növekedéssel egyáltalán nem állt le. Az induló vállalkozást jelző “start-up” kifejezés helyett mondhatjuk rá nyugodtan azt, hogy “grow-up”, mert a kezdetek bizonytalansága óta a folyamatos növekedés, és az “érett felnőttkor” jellegzetességei sokkal közelebb állnak hozzá.

Milyen egy tízéves startup? Ha körülnézünk a magyar és nemzetközi piacon, találunk néhány érdekes példát - amelyek, ha igazán őszinték vagyunk, ma már egyáltalán nem startup-ok, hanem a XXI. századi vállalkozói kultúra felnőtt egyedei. Róluk szóltak anno az esettanulmányok: 2004 óta, 11 éve (!) Facebook-ozunk, 2007 óta, 8 éve közvetíthetünk élőben videót a Ustreamen, 2009 óta (6 éve) készíthetünk Preziket, 2010 óta (5 éve) Instagramozhatunk, csak hogy az ikonikusabb ex-startupokat említsük.

= grow-up?


Vajon mik azok a vonások, amelyeket ezek a cégek megtartottak akkori attitűdjükből, gondolkodásukból, és mi az, amit szerencsésen levetkőztek, mert akadályozták a működésüket, növekedésüket? Mi az, amit a “nagyvállalattá válással” kellett megtanulniuk menet közben?

Ezt egyedül a 2005-ös alapítású, idén 10 éves Számlázz.hu példáján tudjuk megmutatni: nálunk ezek azok a sikerkritériumok, amikhez továbbra is ragaszkodunk még ha a kezdeti “felemelkedés” során váltak is sajátunkká:

  1. Innováció - folyamatosan, napi szinten, a lélegzetvétel természetességével újítani, figyelve a trendeket, hogy mindig előttük maradhassunk néhány lépéssel.
  2. Technológiai megújulás - nap mint nap, ugynúgy, ahogy a szemléletbeli innováció is mozgat minket. Igazi informatikai gurukkal dolgozunk, akik a még fel sem merült, de hamarosan előkerülő problémákra is ismerik a választ, a következő technológiát.
  3. Üzleti szemlélet - bár a tanulási folyamat egy pillanatra sem áll le ezen a területen sem, kaptunk egy agilis szemléletmódot, amit a cég minden területén tudunk alkalmazni.
  4. Felhasználók - az első pillanattól kezdve ma is, mindig is ők vannak előtérben, az, hogy élményszerű felületet kapjanak a megbízhatóan stabil számlázójukhoz.
  5. Valós problémák valós megoldása - felmerülnek helyzetek (akár kívülről, a piacról, akár belülről, a cég irányából), de nem hagyunk elvarratlan szálakat, ahogy álproblémákat sem kreálunk és oldunk meg.
  6. Fókusz - arra, amihez értünk. Nem indítunk webshopot, könyvelőprogramot, nem készítünk traktorokat.
  7. Elkötelezettség - ez az életünk, ebben élünk, 10 éve tart a lelkesedés. Mert hisszük, hogy azzal amit csinálunk, kicsit megváltoztatjuk az emberek gondolkodásmódját. A Számlázz.hu használata által egy kicsit tényleg profibbak lesznek a cégek.

Az elmúlt tíz év (2005. augusztusában indultunk) az online számlázóról szólt: folyamatos továbbfejlesztéséről, törvény-állóságáról, funkcionalitásáról, felületéről, felhasználóiról, technológigai stabilitásáról. A tizedik szülinap nekünk is nagyszerű lehetőséget kínál visszatekinteni, és saját magunknak is “megmagyarázni” a történetet: hogy jöhetett nekünk ez így össze. Az Internet Hungary-n szóban is elmeséljük majd.


Ha neked még nincs saját számlakibocsátó fiókod, itt regisztrálhatsz magadnak, akár ingyen!

E-számlázni csak pontosan, szépen...

$
0
0
Személyes történet következik arról, hogyan mondtam le a szolgáltatómtól kapott e-számlát, és hogyan "álltam vissza" papír számlára.

Településemen a szemét és hulladékszállítást a Zöld Híd Kft. végzi (Zöld Híd Régió Nonprofit Kft.). Ez a nonprofit kft meglehetősen innovatív: két éve bevezették az FHB Bank MasterCard Mobile szolgáltatását, tehát a számlákon megjelenő QR-kód segítségével bankkártyával kifizethetőek lettek a negyedéves számlák. Én a kezdetektől így fizettem ki a számláimat: mobillal, bankkártyával. Egyszerűbb és olcsóbb így fizetni, mint banki átutalással (nodepláne sárga csekkel).

A folytatás még szebb: kb. fél éve a Zöld Híd bevezette az e-számlázást. Teljesen logikus lépés, hiszen így legalább nagyjából 90 százalékos költségmegtakarítás érhető el (gondoljunk csak a papír számlák nyomtatására és postázására). Természetesen azonnal lemondtam a papír alapú számlát, és e-mailben kértem e-számlát.

Sajnos az FHB Bank 2015. októberében kivezeti a piacról a MasterCard Mobile szolgáltatást*.

* A MasterCard Mobile szolgáltatás kivezetésének okairól, illetve a teljes online fizetési piacon 
történő változásokról olvashatsz ebben a blogcikkben: Kis Ervin Egon | e-ker blog.

Bár ezt korábban is tudtam, de csak a legutóbbi szemétszállítási e-számla kézhezvételekor szembesültem a ténnyel: mostantól csak banki átutalással tudok fizetni! Azonnal írtam egy e-mailt a Zöld Híd Kft.-nek: megkérdeztem, hogy a jövőben hogyan tudok bankkártyával fizetni.

A válasz:
Jelenleg nem lehetséges a bankkártyás fizetési lehetőség. Csak banki átutalással van lehetőség a számlák teljesítésére.

Üdvözlettel:
******* Ildikó
Pénzügyi asszisztens

Puff neki.

Szerencsére azonban ebben az eseteben az ügyfélszolgálatos kisasszonynaknincs igaza. Ehhez azonban furcsa módon ott kell hagynunk az innovatív megoldást, és vissza kell térnünk a jó öreg papír alapú számlához.

Ezért: 

QR-kód a sárga csekken

Igen, a sárga csekkről van szó. Persze nem arról, hogy elballagjak vele sorba állni egy postahivatlaba! Sokkal inkább a sárga csekken található QR-kódra gondolok, amely lehetővé teszi, hogy a csekken szereplő összeget bankkártyával fizessük ki (pontosan úgy, ahogyan azt a MasterCard Mobile-lal tehettük régebben). Ehhez a Díjnet zRtiCsekk Mobil Fizetés nevű alkalmazását kell telepítenünk (Android letöltés itt, iPhone AppStore itt).

Érdekes szituáció - soha nem gondoltam volna, hogy az "e-számla vs. sárga csekk"összecsapásból ez utóbbi kerül ki győztesen...

Tanulság? 
  1. Az e-számla nem csodafegyver. Igenis végig kell gondolni, hogy kinek fogom küldeni és hogyan.
  2. Az a vevőm, aki e-számlát igényel, digitálisan képzett és innovatív. Nagy valószínűséggel szüksége lesz a bankkártyás fizetési lehetőségre is, és ha ezt nem tudom biztosítani részére, akkor bizony a sárga csekk (!) legyőzheti az e-számláimat.
  3. Ha a Zöld Híd Kft. az e-számla kibocsátást a Számlázz.hu-n keresztül intézte volna, akkor a vevői fiókon keresztül azonnal, egyszerűen és olcsón nyújthatna online (bankkártyás) fizetési lehetőséget a vevőinek (részletes infó itt).

A Zöld Híd Kft.-hez hasonlóan neked még nincs saját Számlázz.hu-s számlakibocsátó fiókod? Regisztrálj magadnak akár ingyen itt!



Internetes vásárlások - Biztonságos?

$
0
0
HVG múltheti számának Trend rovatában jelent meg egy nagyon fontos cikk az internetes vásárlások biztonságáról. Mivel mindent megtudhatunk belőle a friss technológiákról - és arról is, hogy miért biztonságosabb az internet más fizetési megoldásoknál - ezért Gyenis Ágnes cikkét teljes terjedelmében, változtatás nélkül átvettük.
Persze a lényegre megint a Számlázz.hu szakembere világított rá... :)


Internetes vásárlások - Biztonságos?

(forrás: HVG 2015/36  09.05.  47-48. • Trend)

Sorra vetnek be technikai trükköket a pénzügyi szolgáltatók az internetes vásárlások biztonságosabbá tételére. Pedig azok egyébként is a legkevésbé rizikósak.

Nem kell már sok időnek eltelnie egy olyan világ beköszöntéig, amelyben a bankkártyák tulajdonosait nem különféle számsorokkal és kódokkal, hanem saját személyiségjegyeikkel azonosítják: az ujjlenyomatukkal, a hangjukkal, az arcvonásaikkal vagy a retinájukkal. Egyes drága mobiltelefonok már ma is képesek lennének arra, hogy vásárláskor – a kártya jelenléte nélkül – személyes, biológiai jellemzők alapján indítsák el a fizetést, de a magyarországi bankok ügyfeleinek ez még nem érhető el. Ugyanakkor lépésről lépésre vezetnek be olyan – főképpen az okostelefonok elterjedésére építő – újításokat, amelyekkel egyre biztonságosabbá válnak az internetes kártyás vásárlások. Tavaly négymillió magyar vásárolt legalább egyszer a neten könyvet, tanszert, kozmetikumot, műszaki cikket vagy ruhát, de úgy tűnik, nem azért, mert a korábbiaknál biztonságosabbnak ítélik ezt a módszert, hanem a kényelem és a nonstop hozzáférés miatt. A MasterCard kártyatársaság 2015. év eleji – 524 fős mintán végzett – kutatása szerint ma már a netes vásárlók 43 százaléka kártyával fizet. S azok közül is, akik az utólagos, az áru átvételéhez kötődő fizetéshez ragaszkodnak, egyre többen egyenlítenék ki a számlát kártyával, ha a futárnál volna terminál.



Kártyaszám, lejárat, a kártya hátoldaláról leolvasható háromjegyű azonosító – ezek azok az adatok, amiket a vásárlóknak meg kell adniuk internetes vásárláskor. Magyarországon szerencsére általában nem a kereskedő, hanem a neki szolgáltató bank oldalára kerülnek az adatok – nyugtat Giret Gergely, a Magyar Kártya Zrt. vezérigazgatója. Főleg külföldön fordul elő, hogy a kártyaadatokat a kereskedők kérik el, és felkínálhatják azt a kényelmi szolgáltatást, hogy megőrzik a regisztrált ügyfelek bankkártyaadatait, amelyeket így a következő vásárláskor nem kell újra megadni. Azaz a vevő felhatalmazza a kereskedőt, hogy a számlájáról fizetést indíthasson, olyasféleképpen, mint amikor a gáz- vagy áramszámla kiegyenlítésére jogosítja fel a szolgáltatót. Ehhez szinte vak bizalom kell a webáruház iránt. Bár az eladót a neki internetes fizetési felületet nyújtó pénzintézet is megvizsgálja, ez roppant kockázatos: lehet simlis a kereskedő, ha pedig a kártyát ellopják, a tolvaj vígan vásárolgathat vele, amíg le nem tiltják. A fokozott rizikót kiküszöbölhetné az a Magyarországon még nem alkalmazott újítás, hogy a kártyák hátoldalán – egy beépített kvarckijelző segítségével – folyamatosan változtatható a háromjegyű azonosító – mond egy költséges, a mai kártyák lecserélését igénylő megoldást Giret.

„A bankkártyás online vásárlás mégis a létező legbiztonságosabb megoldás”– tesz meglepő kijelentést Stygár László, a Számlázz.hu fejlesztője. Itt ugyanis – hacsak nem maga az ügyfél a csaló – működik az úgynevezett charge back eljárás, amelyben a vevő visszakapja a pénzét, ha a vásárlás meghiúsul, nem kap árut, nem azt kapja, amit rendelt, vagy ha átverés áldozata lesz. E lehetőséggel élhettek például a Malév csődjekor a bankkártyával előre jegyet vásárló, de elutazni már nem tudó ügyfelek is. Ilyenkor a kártyaelfogadó bank fizet, de a vásárlót közvetlenül a saját, kártyakibocsátó bankja kártalanítja, s ott kell a macerás – sokszor a pénzintézeti ügyintézők által sem ismert – procedúrát kezdeményeznie.

A bankok többsége aktív kockázatkerülésre hívja fel az ügyfeleket. Az UniCredit például virtuális kártyát javasol, külön, csak az internetes vásárlásokra feltöltött számlával, amelyen egyedi költési limit is beállítható. Több bank ajánlja a laikusok számára ijesztően hangzó, a MasterCard és a VISA közös fejlesztéséből született, 3D Secure kódot, ami – magyarázzák a K&H-nál – az internetes vásárlásokra szóló, egyszer használatos azonosító. Hasonlóképpen működik, mint az elektronikus átutalásoknál a tranzakciónként az ügyfél mobiltelefonjára küldött számsor, azaz telefon is kell hozzá.

3D Secure kód

Az okostelefonnal bíróknak viszont akkor már érdemes a még biztonságosabb és egyszerűbb mobilalkalmazást választaniuk az internetes vásárlásokhoz. Ebből Magyarországon kettőt fejlesztettek ki: az FHB közreműködésével a MasterCard Mobile-t és az innovációkat rugalmasabban követő OTPayt. Eredetileg lényegében ugyanazt tudták: az internetes vásárlásra szánt kártyát a mobiltelefonon keresztül kell regisztrálni 99 forint ellenében, de az ehhez megadott kártyaadatok a későbbiekben nem deríthetők ki a telefonról, ezért akkor sincs veszély, ha a készüléket ellopják. Az adott mobiltelefonra regisztrált kártyákhoz az ügyfél egy hatjegyű, mPIN nevezetű kódot ad meg, utána minden egyes, a szóban forgó telefonnal lebonyolított internetes fizetéshez – a telefonszám megadásán túl – erre és csak erre lesz szüksége. Mellesleg, e mobilos alkalmazásokkal a mákostészta-szerű QR kódos számlákat is ki lehet fizetni.

MasterPass

Miközben az FHB  felhagy a mobilos rendszerrel, az OTP bővíti a sajátját: parkolni és autópálya-matricát fizetni is lehet már vele. Sőt a MasterCard az OTP-vel szövetkezett áttörésnek tartott újdonsága, a MasterPass magyarországi elterjesztésében. A világ 21, s ebből Európa 10 államában bevezetett MasterPass júliustól létezik nálunk, Android és iOS alapú mobiltelefonok használói számára. Ennek segítségével a világon bárhol tudnak az OTPay alkalmazásban regisztrált (MasterCard, Visa, Amex) kártyákkal internetes fizetést indítani, mintegy 225 ezer webshopban. Utóbbiak felületén a „Buy with MasterPass” lehetőséget kell kiválasztani, s utána a már megszokott módon, az mPIN kóddal lehet fizetni.


Az újítás azonban ennél sokkal többet tud – teszi hozzá Stygár –, arra is alkalmas, hogy offline (nem elektronikus) csatlakozást hozzon létre. Ehhez chippel ellátott mobiltelefonok kellenek, amelyek kommunikálni tudnak az áruházláncok chipes pénztáraival. Így lehet közvetlenül a mobilokkal fizetni nemcsak a virtuális, hanem a valós üzleti térben is, mintha csak bankkártyák volnának.

Szerző: Gyenis Ágnes

Tízéves a Számlázz.hu!

$
0
0
Tudjátok, vannak az életben azok a tipikus NAGY pillanatok... :) Amikor kerek a szülinap, újabb X-et töltünk be, és megállunk egy kicsit elgondolkozni, mi is történt az elmúlt évtizedben. Ki-zoom-olunk. Ilyenkor fontos összefüggéseket lehet megpillantani a megtett úton, és jóféle finomhangolásokat tenni a továbbiakra. A Számlázz.hu életében is eljött az első valóban nagyon kerek évforduló: 10 évesek lettünk!

Nekünk ez nyilván hatalmas dolog.:) 10 éve olyan startup-ként kezdtünk, akinek még stratégiája sem volt, még öt év után sem lehetett pontosan tudni, van-e értelme, és a hobbiprojekt folyamatosan, a következő 5 év során vált vérprofi piaci szereplővé - amellett, hogy a kezdeti lelkesedésből és hangulatból egy szemernyit sem engedtünk. Nem is a sok-sok-sokezer júzer, és nem is csak a program profizmusa, hanem épp ez az örömteliség teszi valóban hihetetlen sikersztorivá a Számlázz.hu-t. Annyira különleges és hihetetlen, hogy szeptemberi számában már a Forbes is rákérdezett, hogy is csináltuk.:)


Itt viszont nem is annyira a saját történetünket meséljük el újra, hanem körülnézünk az interneteken, hogy kik ünnepelnek pont ilyen kerek évfordulót pont idén. A kutatás eredményével nagyon elégedettek vagyunk, jó kis tízéves csapat gyűlt össze idén! :)



NNG - iGO navigation: 10!

Globális magyar sikersztori az iGo-é. 2004-ben alapították leánykori nevén a Nav N Go Kft-t, 2006-ban mutatták be az iGO My way 2006-ot, amely 26 európai ország térképét tartalmazza egyetlen 1 GB-os memóriakártyán. Az iGo Navigáció már több mint 190 országban elérhető, több mint 50 nyelven, az NNG mára a 10 legnagyobb autómárkából 7 számára biztosít iGO Navigációs szoftvermotort. Idén egy szülinAPPalünnepelték a tizedik szülinapot, imígy: Ingyen iGO navigáció Andoridra és iOS-ra, csak 10 napig!



Mikulásgyár: 10!

A jótékonykodás területén alkot nagyot 10 éve a Mikulásgyár. Legutóbb már 300.000 gyerek Karácsonyát tették sokkal szebbé, mint amire családjuknak lehetősége lett volna. Az országos segélyakció a mélyszegénységben élőknek gyűjt és adományoz, és sajnos nagy szükség van rájuk. Jó, hogy vannak, és jó, hogy velünk együtt 10 évesek! :)



MüPa: 10!

Idén lett 10 éves a Művészetek Palotája is. Épületével, programjai színvonalával, egyáltalán, egész MüPa-ságával világviszonylatban is mérvadó műintézmény újraírta Budapest kultúráját. Ünnepélyes programsorozattal koccintotta magát a jubileumi hétvégén.




YouTube: 10!

El tudod képzelni a világot YouTube nélkül? Nehezen, ugye? Pedig a YouTube is "csak" 10 éve létezik, és nem szoktunk a történetével foglalkozni, csak folyamatosan bámuljuk. 3 volt PayPal-alkalmazott alapította, fennállásának másfeledik évében már fel is vásárolta a Google, és a Time magazin az év találmányának titulálta. “A legeslegelső videót 2005. április 23-án, az egyik alapító, Jawed Karim töltötte fel magáról, ahogy egy állatkertben áll, és az elefántokról magyaráz.” - írta a Velvet.



Szimpla: 10!

És budapesti romkocsma-kultúra nélkül el tudod képzelni a mai világot? A Szimpla volt az első romkocsma a világon, és idén szintén 10 éves! Rendszeres élőzene, lemezfelvételek a házi-stúdióban, többkamerás profi koncertfelvételek, tehetség-gondozás, ingyen zenegépek, és letölthető zenék - plusz gyönyörű fővárosunk buli-turizmusának újraírása köthető a Szimpla nevéhez. Döbbenet, amit művelnek a srácok, például már Berlinben is van Szimpla Kaffeehaus! Tíz zseniális koncerttel ünnepelték magukat.




Bëlga - Szerelmes vagyok: 10!

Ha pedig az alternatív kultúránál tartunk, akkor idézzük fel a korabeli kamaszok kedvenc szerelmesdalát, a hyper-romantikus popkölteményt, ami egy youtube-kommentelő szerint olyan, "mint egy lánykérés az elmegyógyintézetben". Kicsit tényleg olyan, viszont 10 éve született a Bëlga "generációs párkapcsolati himnusza" is, és "ennek örömére mostantól tizennégy nyelven hallgatható". Ha egy nem lett volna elég.:)

Hogy mi volt az ajándékunk? Többek között a MostSzámlázz, amivel magunkat és titeket is megleptünk, picivel a szülinap hivatalos dátuma előtt - és persze TI mind, akik Számláz-tok.
Köszönjük! :)




Hogy valóban kerek legyen a visszatekintés, összeszedtünk 10 nagyon fontos tényt is a Számlázz.hu-val kapcsolatban, ami alapján te is eldöntheted: érdemes-e 10 évig egyetlen kütyün mókolni, de leállíthatatlanul... Szerintünk nagyon is! :)

Sajtóközleményünket a nagy ünnepről itt olvashatod.



Te még nem a szülinapossal számlázol?? 



Az Internet Hungary tanulságai - egy “grow-up” szemével

$
0
0
Rég tudjuk, hogy konferenciára nem az előadások, hanem a beszélgetések miatt kell menni. A mindenkori Internet Hungary előcsarnoka és folyosói például eleve sokkal nagyobb tömeget képesek befogadni, mint a termei együttvéve.. :) (Ez persze nem egészen igaz, de van benne valami.) Most ezt az alaptételt egészítsük ki azzal, hogy nem is az előadások, nem is a beszélgetések miatt, hanem azért az összképért érdemes részt venni, azért az inspirációért, amit a prezentációkból és a találkozásokból összességében meríthetünk. 

A Számlázz.hu csapat egy része a második napot is "bevállalta", de ketten már itthon összegzünk - és az összbenyomás, amit magunkkal hoztunk, kifejezetten vidám. De lehet, hogy főleg emiatt a kép miatt...,

Berényi Konrád, Csermely Ákos, Forgács Mariann, Bihari Viki, Joanelli Tamás, Kis Ervin Egon - barátaink, munka-társaink, és egyben a hazai net-szcéna legnagyobb öregjei és fiataljai (forrás: FB)





... amit kizárólag ehhez a Samsung-reklámhoz tudok hasonlítani :) :

Ellen és a többiek (Forrás: Twitter)

Szóval, az idei Internet Hungary megint impozáns tömeget autóztatott le Siófokra. Ráadásul idén mi is meghívást kaptunk előadni, konkrétan a Startup terem "Akik már révbe értek" szekciójába. Elmesélhettük a most induló startuppereknek, hogy egy tízéves "grow-up" min ment végig, tehát min fognak feltehetően ők is végigmenni 10 év alatt, és ez nekünk is fontos alkalom volt az összegzésre.

Lapozd végig az előadásunkat, itt látod a slide-okat:



Közvetlenül utánunk Straub Fanni következett, aki a FoglaljOrvost.hu alapítója, és nem mellesleg elkötelezett Számlázz.hu-használó. A vele való beszélgetésből megint kiderült, hogy a hasonló beállítottságú "net-csinálók" nemcsak a saját felhasználóik bookmarkjai között, hanem előbb-utóbb offline is találkozni fognak.

Az idei IH nekem ezekről a net-csinálókról szólt. Például Szigetvári József, a Szállás.hu vezetője beszélt m-commerce-ről: a mobil már nem stratégia, hanem a lényeg, a mobil már nem egy nyaraló, ahova néha lemegyünk pihizni, hanem konkrétan leköltöztünk. "A mobil nem egy eszköz, hanem a fogyasztó új gondolkodása." - mondta.

Szigetvári József, IH 2015 (Forrás: FB)

Kis Ervin Egon most is nagyon következesen smartcommerce-ről beszélt, és még tovább ment: szerinte a jövő okos-kereskedői még csak nem is a ma e-kereskedői lesznek, hanem vagy a mai offline kereskedők, akik hirtelen egyszerre kettőt lépnek előre az evolúciós létrán, vagy teljesen mások, akiket még nem is ismerünk, mert még rejtőznek a tojáshéj mögött.

Például egy mai offline és egy e-kereskedő között is épp akkora a különbség, mint anno a kis- és nagykereskedő között volt. Menkó Nikolettet is meghallgattuk, aki arról a kismilló apró trükkről beszélt, ami megkülönbözteti a kettőt egymástól, ilyen például a kép erejének pontos ismerete.

A drónok is egy olyan trendet mutatnak, ami még nem érett be, de már hype-nál is több: erősen sejthetjük, erre van az előre. Vaszary Zsolt egy valódi drón-evangelista, az előadása címéhez hűen valóban teljesen utópisztikus volt, amiről beszélt. Technológiai felkészületlensége miatt az ipari felhasználástól még messze van a drón-használat, de talán 2 éven belül egy átlagos városkép már simán egy újabb emelettel lesz magasabb.

Valamiért Horváth Zoltánelőadása nem töltötte meg a Kék termet, pedig simán megérdemelte volna, mert a zeneletöltés piaca tökéletes előrejelzést tud adni a teljes webes piacnak, viszont mi nagyon élveztük - annál is inkább mert egyikünket egy merész tipp miatt nyílt színen lezsenizett az előadó... :) Amit pedig megtudtunk, hogy a zenehallgatás (vagyis a tartalomfogyasztás mint olyan) a subscription alapú streaming irányába tart, ha máris meg nem érkezett oda, a letöltés a fejlődő piacok miatt van még mindig (és még egy ideig) második helyen. A filmipar is ezt a trendet követi, "ezért kísértetváros Hollywood", állította merészen az előadó.

Mit hallottunk még? 

Neuromarketinget (agyhullámok megfigyelése alapján pontosan meg lehet mondani egy vírusvideóról, hogy sikeres lesz-e - és hogy csak "körbeszalad", vagy márkaismertséget is fog-e hozni), Ihász Ingridet (a fogyasztói meggyőzésnek két alapszakasza az aktív és a passzív szakasz, a kettőt pedig a trigger és a vásárlás íveli át egymásra), Uj Pétert (a komment-kultúra halott), György Pétert (szerinte a logika halála miatt halott a komment-kultúra), Pál Feri atyát (a döntésed: "elég jó"éppen tökéletes, fogadd el és örülj neki) - és egy csomó szuper folyosói pletykát, amit természetesen nem árulhatunk el... :)

IH 2015 - full house (Forrás: FB)

Csermely Ákos előtt pedig egy HATALMAS kollektív kalapemelés: ilyen zseniálisan megszervezett tömegrendezvényt nemhogy nem láttunk még, de elképzelni sem tudtunk volna itt és most. Mondok csak egyet: színes csíkok a padlón vezetnek a termekhez...! :) Eye-candy, de ha még erre is jutott energia, el tudod képzelni, milyen volt a technika, a technikusok, a hosztesszek, az étel-falatkák és a többi részlet, amikben maga az ördög lakozik - szinte érthetetlen... Ugyanez a kalapemelés megy az fps-nek és a ConfCat-nak, ami Laci szavaival: überkirály is és frenetikus IS egyúttal. :)



Ha te még nem használod a Számlázz.hu-t, lépj be gyorsan a felhőszámlázás világába, és regisztrálj, akár ingyen, itt!

A felhőbe a gondokkal!

$
0
0
"a számlázási folyamat kapcsolja össze egymással az összes szereplőt: az eladót, a vevőt, a könyvelést, a törvényi környezetet, minden egyes tranzakció esetén újra és újra."

A Kreatív Magazinés az Üzlet és Pszichológia legfiatalabb testvérlapja, a negyedévente megjelenő Business Nextkért fel minket cikkírásra: hogyan reagál egy mai vállalkozás az informatika által nyújtott mai lehetőségekre, hogyan köt ki például a felhőszámlázásnál, ha nyitott a fejlődésre.

Szeptember elején jelent meg az őszi lapszám, amiben egészen az ősembertől jutottunk el a felhőkig. Tarts velünk erre a kirándulásra, és oszd meg ismerőseiddel is a jó hírt: a fejlődés örök, és a fejlődéssel járó brutális pusztításnak immár a kéziszámlatömb is áldozatául esett!

A Business Nextben megjelent cikk pdf-ben itt érhető el.



Gmail, naptár, térkép, zenék, fotók, doksik, csoportmunka szinkronban – az internethasználat evolúciójával párhuzamosan újabb és újabb funkciók költöznek fel a felhőbe. Miért ne számlázhatnánk ugyanígy: felhőben?





Amikor az ősember egyszer csak véletlen felfedezte a tüzet, és rájött, hogy a hús sokkal finomabb sütve, mint nyersen, a korabeli balesetin biztos, hogy jó néhány csúnya égési sérülést kellett ellátni. Aztán elkezdték háziasítani a technológiát, és megérkeztek hozzá az okos know-how-k is. Ennél kevésbé brutális „adaptációs balesetekkel” járt a digitális eszközök megjelenése az emberi evolúció egy pontján, de ezzel is érkezett némi tanulság. Például az információhoz való szabad hozzáférés – befogadóként és előállítóként is! – a hatékony szelekciót emelte az egyik legfontosabb problémává. Emellett nemcsak a magunk és mások által létrehozott információ mennyisége nő, hanem az eszközök száma is, amelyeken mindehhez hozzáférünk: két desktop gép, egy okosteló, plusz még a tablet fut napi használatban – sokan tényleg multi-channel üzemmódban élünk és alkotunk, méghozzá közösségi módon úgyhogy a szelekció mellett a szinkronitás is súlyos alapigény. Ezért egyre népszerűbb a felhő. Tárolhatod és megoszthatod az adataidat felhőben, de szolgáltatásokat is nyugodtan választhatsz az alapján, hogy le kell-e töltened valamit a gépedre, vagy pedig bármilyen felületről, bármikor bejelentkezhetsz ugyanoda. Ha az emailt, közösségi kapcsolattartást, zenehallgatást, vagy a városban navigálást kényelmesen kiszolgálja a felhő – miért ne végezhetnéd a céged adminisztrációját is felhőalapon?

A számlázás története


A Magyarországon aránytalanul bonyolult adminisztrációs kötelezettség, a számlázás például már néhány éve könnyedén megoldható online. Ahogy a tűzhasználatnak vagy az internetnek, a számlázásnak is megvan a maga evolúciója. Az X generáció tagjai (mai harmincasok) még jól emlékeznek a kézi számlatömb nevű dinoszauruszra: amikor vállalkozóként teljesítettük a küldetést, és elhangzott a varázsszó, „jöhet a számla”, húztuk is elő a tömböt, a tollat, és körmölhettük bele a számokat, mielőtt véletlenül kettétéptük az egészet, mert nem találtuk el a perforációt... Közben meg szorongtunk, hogy mindent jó helyre írtunk-e, és nem kell-e sztornózni az egészet egy kis hiba miatt. Könyvelők generációinak idegeit őröltük fel a kézi számlázással, míg meg nem jelentek a számítógépre letölthető szoftverek. Sok évig
ez is „modern” megoldásnak számított, aztán kiderült, hogy a technológia lehetővé teszi az online számlázást is. Még mindig papíralapon, de legalább már az interneten keresztül.

Papír- és e-számla: fifty-fifty


Az elektronikus számlázás megjelenése újabb fontos evolúciós ugrást jelentett, de egyre növekvő aránya ellenére még mindig kevesen ismerik az alapvető különbségeket a papír számlához képest. Nézzük tehát: a papíralapú számla csak kinyomtatva, papír alapon minősül számviteli bizonylatnak, továbbítása személyesen vagy postán történhet. Az e-számla ezzel szemben kizárólag elektronikusan, fájl formájában minősül számviteli bizonylatnak, és továbbítása emailen vagy letöltéssel történik, valamint speciális technikai követelményeknek kell megfelelnie. (A jogszabályok értelmében például az elektronikus számlát elektronikus tanúsítvánnyal kell aláírni, és időpecséttel kell ellátni.)

Ha felhőalapú, online számlázási megoldás mellett döntünk (ahonnan még mindig kibocsáthatunk papíralapú vagy e-számlát is), akkor a számlázót azonnal, extra költségek nélkül használatba vehetjük, gépfüggetlenül használhatjuk, az adatbiztonság is garantált, ráadásul bizonyos szolgáltatóknál olyan extra szolgáltatásokat is választhatunk mellé, mint például a követeléskezelés vagy automatikus fizetési felszólítás kiküldése.

Vállalkozás okosan: tervezésmágia


Ha már a praktikus részleteknél tartunk, nézzük meg azt is, hogy miért fontosak ezek. Egy sikeres vállalkozás – akár sokmilliárdos nagyvállalat, akár startup – hatékony működése gondos tervezésen alapul. A tervezéssel létrejövő üzleti folyamatoknak pedig szerves része a céges adminisztráció. Vegyünk például egy webshopot. Ha házi készítésű szappanokkal szeretnénk kereskedni az interneten, meg kell ismernünk általában az elektronikus kereskedelemre és a konkrét termékre vonatkozó törvényeket, az adózást, könyvelést számlázást érintő szabályozásokat, best practice-eket.

Ezek ismeretében – az információkat nyilván a felhőből fogjuk beszerezni – tervezhetjük meg később a felületet, a jéghegy csúcsát. Webshopunkhoz ugyanis nemcsak dizájnt, tartalmakat, marketinget, hanem fizetési és szállítási megoldásokat, ügyfélszolgálatot is kell tervezni. Amellett, hogy a termékek előállításáról vagy beszerzéséről, szakszerű tárolásáról gondoskodunk, a termékkínálat frissen tartásával is törődnünk kell.

Mitől olyan fontos mindezeken belül a számlázás? Attól, hogy a vásárlás pillanatában a számla, a számlázási folyamat kapcsolja össze egymással az összes szereplőt: az eladót, a vevőt, a könyvelést, a törvényi környezetet, minden egyes tranzakció esetén újra és újra. 

Naponta akár sok ezer alkalommal. Ha ez nem megy flottul, marad az otthoni habfürdő, esetleg habparti a sok házi készítésű szappanunkból. Ha viszont találtunk egy olyan szolgáltatót, ahol nemcsak az alapigényekre kapunk megoldást, hanem például automatikus tömeges számlakiállításra is mód van, akkor az online boltocskánkkal járó adminisztrációt valóban minimalizáltuk, és a földi gondjainkat sikerrel küldtük fel a felhők közé.

Vállalkozóként néha vállalhatatlan mennyiségű teher hárul ránk. Amit lehet, egyszerűsítsünk le gondos tervezéssel, és már a szolgáltatóink kiválasztásakor alaposan nézzünk körül – két lábbal a földön, de kutató szemünkkel a felhők között.


*Köszönjük a Business Next főszerkesztője, Gábor Fanni hozzájárulását a cikk másodközléséhez!





Ha neked még nincs saját számlakibocsátó fiókod, 
lépj be a felhőszámlázás varázslatos világába, 



Viewing all 237 articles
Browse latest View live